מה לעשות במקרה של תאונת דרכים?

תאונת דרכים היא תרחיש מצער שאליו עלול להיקלע כל מי שנוהג ברכב, גם אם אין הוא אשם בגרימתה. בישראל קורות מדי שנה עשרות אלפי תאונות דרכים. חלק קטן מהן קטלניות, חלק לא מבוטל מסתיים בפגיעות-גוף, אבל ברוב המקרים, הנזק היחיד שנגרם הוא נזק לרכוש.

מה עליכם לעשות אם אתם מעורבים בתאונה ללא נפגעים?

ראשית כל, ודאו שאיש מנוסעי הרכבים המעורבים בתאונה לא נפגע. לאחר מכן, ובמידה ולא נגרמה לרכב פגיעה המונעת את נסיעתו, יש לפנות מיידית את הזירה, כדי לצמצם ככל האפשר את ההפרעה לתנועה. לאחר שהחניתם במקום בטוח בצד הדרך, החליפו פרטים עם שאר המעורבים בתאונה (ייתכנו יותר משני מעורבים, כאשר מדובר בתאונת שרשרת, למשל). הפרטים החשובים שיש להחליף הם שם הנהג וכתובתו, מספר תעודת הזהות, מספר פוליסת ביטוח הרכב, שם חברת הביטוח ומספר הרכב.
חשוב לזהות את הנהג על פי התצלום ברישיון הנהיגה שלו, ולוודא כי הפרטים שמסר תואמים את הרישום ברישיון. פרטים נוספים שיש לקבל או לרשום: תוקפו של ביטוח הרכב (על מנת לשלול אפשרות שהביטוח אינו בתוקף), שם סוכן הביטוח בהם נערך ביטוח רכב זה, דגם הרכב וצבעו, וכן מספר הטלפון של הנהג.
כל הפרטים הללו יקלו את מלאכתו של סוכן הביטוח שיטפל בתביעתכם במסגרת פוליסת ביטוח הרכב שלכם.

עוד כמה דברים שיכולים לעזור

נהגים לא מנוסים, או כאלה שנכנסו ללחץ עקב התאונה, עלולים להתפתות ולחתום על הצהרה מאולתרת של הצד השני, ולפיה הם מודים באשמה. כמובן שאסור לחתום על שום מסמך המהווה הודאה באשמה, גם אם על פניו נראה שאתם האשמים.
לידיעתכם, יש לא מעט מקרים גבוליים בהם קשה לקבוע מי מהצדדים האשם בתאונה, ולכן, תנו למומחי חברת הביטוח, בה אתם מבוטחים בביטוח הרכב, לעשות את העבודה עבורכם. ובכל זאת, אם הנהג השני הסכים להודות באשמתו, יש להכין תיאור קצר של האירוע ולבקש שיחתום עליו. הודאה בכתב תתמוך בגירסתכם, במידה והתביעה תגיע לבית-משפט.
מומלץ לצלם את הנזקים שנגרמו לרכבכם ולרכב השני, כדי למנוע מצב שבו הנהג השני 'יתפוס עליכם טרמפ' ויתבע פיצוי על נזקים שלא קשורים לתאונה.
בתאונה ללא נפגעים, אין חובה לדווח למשטרה. מצד שני, אין גם איסור לדווח, במיוחד אם התאונה נגרמה כתוצאה מעבירת תנועה חמורה שביצע הנהג האחר, או במקרה שהוא מסרב למסור את פרטיו.

בתאונה עם נפגעים

דבר ראשון, אסור בתכלית האיסור להזיז ממקומם את כלי הרכב המעורבים בתאונה, ולא פחות חשוב, את הנפגעים. זאת, משום שלרובנו אין מושג לגבי מהות הפגיעות וחומרתן, בעיקר כשמדובר בפגיעות באיברים פנימיים. במקרים כאלה, כל תנועה מיותרת עלולה רק להחמיר את מצבו של הנפגע.
מותר להזיז פצוע, או לנסות לחלצו, רק במקרה של סכנת חיים, כגון, חילוץ אדם מרכב בוער, או טיפול החייאה ראשוני במצב של חנק.
כמובן שיש להודיע מיידית למשטרה (מוקד 100) על התאונה, ולציין פרטים אודותיה, כפי שתתבקשו לעשות על-ידי המוקדן שיענה לשיחה. בהתאם לדיווח על חומרת הפציעות, יחליט המוקדן אם להזניק לשטח אמבולנס רגיל או ניידת טיפול נמרץ של מד"א. במקרה של פינוי לחדר מיון, מד"א לא תחייב אתכם בתשלום, אלא "תתחשבנו" עם חברת הביטוח שלכם.
המשטרה גובה עדויות מהמעורבים הישירים בתאונה. אם יש עדי ראייה לתאונה, מומלץ לרשום את פרטיהם כדי שהמשטרה תוכל להיעזר בהם להשלמת הדיווח על התאונה.
את הרכב המעורב בתאונה מותר להזיז, רק לאחר שהחוקר המשטרתי סיים את גביית העדויות ואישר לכם לעשות זאת.

אם נפגעתם פיזית בתאונה, הקפידו לקבל העתק של דו"ח המשטרה על האירוע, שיאפשר לכם לקבל טיפול רפואי ראשוני בחדר המיון (ובהמשך, בבית החולים, לפי חומרת הפגיעה) ללא תשלום. אישור זה חיוני גם להליך תביעת הפיצויים על הנזקים שנגרמו בתאונה.

מבוטחים בביטוח רכב של הפניקס

אם אתם מבוטחים בביטוח רכב של הפניקס, וחלילה נפגעתם בתאונה או רכבכם ניזוק כתוצאה מתאונה, תטופלו באופן יעיל ומסור על ידנו.

לפרטים נוספים וסיוע לחצו כאן

למידע נוסף:
ביטוח תאונות אישיות​

 

צ׳אט חי עם נציג